Kız gibi kız olmanın da erkek gibi erkek olmak kadar değerli olduğunu, hiçbir erkeğin aşık olmayacağı kızların degerinden hicbir şey kaybetmeyecegini unutmayın. Eğer unutuyorsanız elinize falan yazın, bu işler böyle yürümüyor. Bir kız hayatı boyunca yeterince 'yapamazsın'la karşılaşıyor zaten, bunu lütfen hemcinslerinize yapmayın. Ayrıca eğer gerçekten kitap seviyorsanız klasiklerden okuyun, eğer on yargılı değilseniz o kitaplara üvey evlat muamelesi yapmayın ve satırların büyüsüne kapılmaktan cekinmeyin. Ufkunuz genişler ve böylece düşünebilirsiniz. Ben sizin adınıza da eminim bir gün yetişkin olduğunuzda okuyup ağladığınız tüm bu hikayeler saçmalıktan ibaret kalacak. Ve ileride bunları okuyarak büyüdüğünüz için alay malzemesi olacağınız ortamlara gelecek belki bazıları -gelebilirse- Düşünün sorgulayın, hayatın aşktan ibaret bir şey olmadığını anlamak için otuza basmaya gerek yok. Kız karakterleriniz güzel ve basit olmasın. Bir kız güzel olmadığında da önemli olsun ve bir erkek yakışıklı olmadığında da. Basit kız mükemmel erkek olayının ne kadar saçma olduğunu kavrayın. 
Ayrıca buraya yazarların verdiği emek ölçülemez, yetenekleri de görmezden gelinemez. Ancak düşünceleriniz olgunlaşmadan, hayattan doğru dürüst bir tecrübesi kazanımı yokken 'yazar oldum' demek çok yalnış.
Ahmet Hamdi Tanpınar'ı bilin, Sabahattin Ali'yi bilin, Kürk Mantolu Madonna'dan başka kitapları olduğunu bilin. Franz Kafka'yı Milena'ya Mektuplar' da ayrı düşünebilecek birikime sahip olun. Dostoyevski'yi, Oğuz Atay'ı bilin. Tolstoy'u, Azîz Nesin'i, Necip Fazıl'ı bilin. Popüler kültürün peşinden koşarken artık siz siz olamayacaksınız.
Sevgili Ergenler ve Sayın Yazarlar;
Sizleri ot değil insan olmaya davet ediyorum. İster gelin, ister gelmeyin.
Çünkü anlayamayan beyinler bunu da anlamayacak.
  • JoinedJune 7, 2014