Yan hesap; @Medhienx

Neydi aşk? Kallavi bir yemek masasında yıllanmış kırmızı bir şarabı yudumlarken, keman'ın güftesiz, tatlı ezgilerine nail olarak sevgilinin gözlerinin içine bakarak meşk methiyeleri düzmek miydi? Yoksa yağmurlu bir gecede ıslak kaldırımları teker teker arşınlarken, zihnimize düşen ulaşılmaz sevgiliyi anmak da aşk'a dâhil miydi?

Sevgi var mıydı peki içinde, emek isteyen? Vardı elbet, emek olmasa da olurdu. Alelâde, riyakâr sevgiler içinde ayakta kalmaya çabalamıyor muyduk her birimiz? Tâkatimiz olmasa da olurdu. Olsun. Zaten olsa da hangi biriyle baş edebilecektik ki? Gücümüz, ne kadar zayıf varlıklar olduğumuzun farkına vardığımız o nahoş, müstesna an'da paspas altı oluveriyordu aniden. Bize de onun çıkardığı tozları temizlemek kalıyordu. İnsandık işte, bu kadardık. 'Bu'ndan halliceydik.

Kimi zaman 'bu'ndan bile hallice olamıyorduk. Yetemiyorduk kendimize. Ya biraz eksik, ya biraz fazla kalıyorduk lâkin illa ki bir tutam pürüz kalıyordu ruhumuzun derinlerinde. Dokunsak, sanki parmak uçlarımızı kaşındıracak gibiydi. Ah, dedik ya insanız diye. Kolay mı sanıyorduk öylece ruha dokunmayı? Zaten dokunabilsek adı ruh olmazdı ya...

"Hayat, yaşantı aramak değil, kendimizi aramaktır." demiş Cesare Pavese. Ve yine; "Tüm yaşam, diye düşünüyorum böylesi sabahlarda; tüm yaşam güneş altında bir oyun." demiş başka bir sözünde. Güneş altında oyun oynar iken kendimizi aramalıydık belki de. Şimdi de aynı karmaşıklığın içinde mi dünya?
  • Sarı Zeybek
  • JoinedNovember 20, 2018

Last Message
Medhien Medhien Mar 19, 2022 05:21PM
Alain Delon ötenazi istemiş... ES'yi tekrar yazmaya başlarken bu haber çok çok üzdü beni. 
View all Conversations

Story by greyspiritedbat
Efsunkâr Servi by Medhien
Efsunkâr Servi
"Bundan asırlar önce, iki sevgili yaşarmış bu köyde. Birbirlerine öyle büyük bir aşkla bağlılarmış ki, h...
1 Reading List